Фонтан на Театральному майдані у місті Луцьк

Фонтан на Театральному майдані Луцька – або про страшне бетонне «корито» яке «прикрашає» наше місто другий десяток років і що ми пропонуємо з ним зробити.

В архітектурній майстерні розуміли, що взявшись за цю Роботу ми викличемо на себе шквал критики. Але впевненість у тому, що існуюча ганебна споруда паплюжить центр міста – переважила. Тому представляємо наш наступний Проект: «Капітальний ремонт фонтану з влаштуванням комплексу рекреаційних споруд на Театральному майдані у місті Луцьку».

Розмірковуючи над ідеєю фонтану ми виходили з наступних постулатів:

  • обстеження конструкцій існуючого бетонного “корита”, проведене спеціалізованою лабораторією, виявило велику кількість мікро-тріщин в бетонних конструкціях. Рекомендація фахівців – провести заходи з герметизації бетонного масиву речовинами на основі рідкого скла та глибокопроникними герметиками. Виконання таких процедур є дуже дорогими та не завжди ефективними. Крім того,  необхідно передбачити зовнішне облицювання чаші фонтану гранітом, та влаштування гранітних парапетів, що робить кошторис споруди надзвичайно дорогим для міського бюджету.
  • в умовах функціонування “за призначенням” (максимум 3-4 місяці) фонтани з відкритим дзеркалом води, в наших кліматичних умовах малораціональні. Більшу частину року це фактично “сміттезбірники”, в яких накопичується пилюка, бруд та сміття, що потім розчиняються у воді та засмічує системи водовідведення. При функціонуванні фонтану у спекотну пору, як аератора, купання у його воді небезпечне з точки зору санітарії. Особливо для дітей.
  • майдан перед драматичним театром ім. Т.Г.Шевченка це традиційне місце громадських заходів. Тому, розглядаючи цю площу у контексті Громадської території спеціалісти архітектурної майстерні вважають за доцільне знесення бетонного корита та збільшення площі, що може бути використана для цих заходів, шляхом створення в його межах території своєрідного “форуму” – обладнаного місцями для сидіння, з стаціонарною “озвучкою” та з майданчиком “сухого фонтану”, на якому при вимкнених насосах можна проводити дискусії, громадські слухання, концерти, інші масові заходи. В той же час в спекотну пору це фонтан – аератор та світломузичне шоу.

Перший “фонтачик” пішохідного типу – так званий сухий фонтан був запроектований Творчою аріхтектурною майстернею “Балан та Стельмащук”, та втілений у життя у 2016 році на перехресті пішохідної вулиці Лесі Українки та вулиці Кривий Вал. Щоправда він статичний, без динамічних ефектів. Отриманий досвід при проектуванні, будівництві та експлуатаціі цієі споруди в повній мірі використаний у новому проекті.

Творчою Архітектурною майтернею «Балан та Стельмащук» розроблено два варіанти розміщення “тртбуни для глядачів” – своєрідного форуму:

  1. Форум вписаний у підпорну стінку-клумбу біля собору. Облаштування вищевказаної трибуни заплановано виконати дуже делікатно – без зносу та пошкодження зелених насаджень. В цьому випадку “корисна” територія Площі збільшується на 15%. Проте, у даному випадку існують деякі проблемами організації інженерії фонтану пов’язані з існуючою газовою магістраллю та великою кількістю кабелів зв’язку що проходять власне в цьому місці.
  2. В зв’язку з технічними проблемами організації інженерії фонтану по першому варіанту був розроблений другий варіант розміщення “трибуни”. Форум з насосною станцією розміщений в створі фасаду драмтеатру. В цьому випадку з містобудівельної точки зору, пішохідні потоки “транзиту” через площу, розділені власне фонтаном та зоною відпочинку- громадських заходів.

З тильної сторони трибуни форуму передбачено облаштування автостоянки.

В обох варіантах розміщення “форуму” та насосної станції розроблені повні комплекти проектної інженерно-технічної документації. Сама споруда фонтану, що розміщена у відмітках мощення площі, і у вимкненому вигляді є частиною пішохідної зони, для обох варіантів однакова. Тому вибір має місце.

Опис фонтану:

Пішохідний “сухий фонтан” це складна інженерна споруда з динамічними характеристиками як по можливості зміни кольору води, так і по регулюванню динаміки висоти струменів. Кількість водяних струменів – 40 плюс 9 водяних гармат для створення водяних “арок”. Максимальна висота струменів води – 2.5 м.

Система електронного управління дозволяє програмувати безліч варіантів водно-світлового шоу. Площа «сухого фонтану» співрозмірна масштабу Театрального майдану, має розмір 10×10 метрів, що відповідає розміру першого ярусу постаменту пам’ятника Лесі Українки.

Візуалізація розміщення фонтану на Театральному майдані у Луцьку

Висота водних струменів значно менша за висоту пам’ятника, який продовжує домінувати на площі. При розробці Генерального плану ми розглядали Театральний майдан у комплексі, врахувавши досвід двох конкурсів на кращий проект реконструкції цієї площі. В ході проектування була запропонована схема руху автотранспорту в межах, що примикають до майдану, яка, крім іншого, передбачає заходи по фізичному обмеженню можливості паркування у зоні фонтану та «форуму» автомобілів, та організації автостоянки ближче до Драматичного театру.

Для розуміння можливостей системи світо-музичного шоу додаємо зразок роботи фонтана у Греції, що по лінійним розмірам та застосованим інженерним рішенням аналогічний Проектному:

Поділитись: