Концепція облаштування парку в районі вулиці Конякіна у місті Луцьк
Пояснююча записка
I. Аналіз опорного плану.
Парк пропонується організовувати на базі санітарно-захисної зони шовкового комбінату. Фактично це лісопарк з 30-40 річними деревами серед яких у парку, що висаджувався хаотично, невелика кількість елементів, а також туй, голубих ялин, дуба і інших дерев, що можуть слугувати основою при організації дендроплану під час розробки ландшафтного дизайну. У парку сформована розгалужена структура пішохідних доріжок. Деякі доріжки мають тверде покриття. В минулому основні пішохідні напрямки були освітлені. Більшість доріжок активно експлуатується, людські потоки і напрямки руху визначені.
II.Функціональне зонування.
Під час містобудівельного аналізу території зазначеної в технічному завданні та визначеною рішенням виконкому від 24.12.2015 року №2/24 був виділений майданчик площею 0,86 га, що прилягає до вул. Конякіна і розміщений між церквою (яка будується) та приміщенням судової адміністрації. Зі сторони парку майданчик обмежений перспективною територією дитячого садка. Цей майданчик не був включений у територію парку. Спеціалістами творчої архітектурної майстерні «Балан та Стельмащук» було запропоновано приєднати цю територію до парку, організувавши там сквер і створивши своєрідну «парадну» вхідну зону до парку.
При зонуванні території парку, нашим підприємством було приділено велику увагу для вирішення питань транспортної доступності. Визначено три зони влаштування автостоянок рівномірно розподілених навколо території парку:
- перша стоянка біля зазначеного скверу по вул. Конякіна аналогічно стоянці біля судової адміністрації, розміщеної поряд;
- друга стоянка біля корпусу луцького інституту розвитку людини університету «Україна», існують дві стоянки для співробітників шовкового комбінату. Концепцією пропонується об’єднати ці дві стоянки в одну;
- третя стоянка планується біля церкви в районі вулиці Гущанської;
Проектом також планується продовжити внутрішньо квартальний проїзд житлового району, що проектуються у районі на розі вулиці Конякіна – Гордіюк, закольцувавши його з вул. Гущанською.
Враховуючи значне антропогенне навантаження на територію, що створює новий житловий район (біля 3000 жителів і додатково більше 1000 автомобілів), Творчою архітектурною майстернею «Балан та Стельмащук» запропоновано побудувати на місці самовільного хаотичного скупчення металевих гаражів в районі вулиці Гущанської багатоповерхового гаража на 300 автомобілів, додатково до аналогічного гаража, передбаченого ПДП забудови району.
III. Обслуговуючі центри.
Для оптимізації обслуговування людей, що користуються парком, поряд з автостоянками організуються обслуговуючі центри – приміщення, які включають у себе кафе з літніми майданчиками, пункт прокату велосипедів, а також туалету, що забезпечать як клієнтів центру (кафе , прокат) так і відвідувачів парку.
Зазначений парк позиціонується нами як велопарк. Обслуговуючі центри з вело прокатом розміщені в різних місцях навколо парку, на початку та закінченні сформованих пішохідних напрямків. Ми використовуємо всі існуючі доріжки, об’єднавши їх мережу велодоріжкою по периметру парку. Крім того, в зоні по схилах в центральній частині парку з вираженим рель’єфом ми передбачаємо можливість розміщення трамплінів для велоекстремалів (дірт джампінгу). В центральній зоні парку передбачено також влаштування тенісного корту та футбольного поля розміром 40 на 60 м з синтетичним покриттям. Ці споруди розміщенні в районі з невеликою щільністю зелених насаджень. Для їх спорудження передбачається знос до 50 дерев (без ендеміків). При трасуванні доріжок та велодоріжок у парку знос дерев не передбачений. В глибині парку, в зоні наближеній до приватної забудови, проектом архітектурної компанії «Балан та Стельмащук» передбачено розміщення господарської зони приміщень для персоналу, що буде займатися обслуговуванням парку, стоянки техніки, складу інструментів. В районі парку, що примикає до існуючої багатоповерхової забудови планується виділити зону для вигулу собак – огороджену частину парку, яка буде обладнана спеціальними тренажерами для навчання собак, смітниками для утилізації відходів.
IV. Вхідна група парку. Сквер.
Сквер з дитячим майданчиком, долучений нами до території парку, площею 0,86 га розміщений вздовж вул. Конякіна. Біля скверу передбачений майданчик для парковки. Прямо в сквері біля парковки знаходиться приміщення автоматичної метеостанції. У частині скверу, що примикає до внутрішньо квартального проїзду планується розміщення обслуговуючого центру – кафе з літнім майданчиком пунктом прокату велосипедів, туалетами. Частина скверу, що примикає до стоянки повністю замощена. При цьому знос дерев на ній не передбачається. Зрізаються лише кілька дерев, що потрапляють під будівництво автостоянки. Передбачено збільшення кількості зелених насаджень шляхом посадки срібних ялин і декоративних кущів, живоплоту, що відділятиме сквер від решти території парку. Поряд з кафе передбачені рекреаційні зони з «сухим фонтаном», обладнаним парковими лавками. Для мощення території використовуються своєрідні типові «карти» з оригінальними малюнками.
Композиційно сквер розміщений на території з перепадом висот до 1,5 м, тому сходи, підпорні стінки, пандуси гармонічно доповнюють композицію рекреаційної зони.
Частина території скверу, що «прикрита» від проїжджої частини спорудою метеостанції ми використовуємо для розміщення дитячого майданчика. Ігрові споруди скомпоновані трьома групами розділеними по віку дітей. Завершує лінію дитячих майданчиків декоративна паркова скульптура. Доріжки цієї зони протрасовані таким чином, що закінчуються на межі території дитячого садка. Там з часом буде організовано один з входів на територію ДНЗ.
Сквер планується обладнати декоративними парковими світильниками та оригінальними газонними ліхтарями. Застосування енергозберіючих ЛЕД ламп дозволить вирішити підключення освітлення скверу від існуючих мереж міськсвітла без будівництва додаткової трансформаторної підстанції.
V.Благоустрій ТЕП.
- Всі доріжки у парку планується освітлити, встановивши паркові світильники.
- При трасуванні доріжок будуть визначені видові точки,в яких створюються місця відпочинку обладнані лавами , газонними світильниками.
- В вузлових композиційних точках планується створення композицій з декоративних кущів та дерев – ендеміків, встановлення паркової скульптури. Слід врахувати, що роботи з рослинами та створення таких декоративних груп є довготривалими і вимагають постійної роботи спеціалістів в галузі ландшафтного дизайну та дендрології.
- Розрахунково на території парку планується встановити порядку 150 лавок, 300 смітників, 250 світильників. Такі об’єми робіт (включаючи значні площі мощення доріжок) потребують виділення проектом почерговості їх здійснення.
- Передбачається привести мощення всіх доріжок парку декоративною плиткою типу ФЕМ. Профіль доріжок вирішені проектом.
- Передбачені велодоріжки шириною 1,5м. Загальна довжина вело доріжок 2480м.п., площа 3720кв.м.
- Загальна довжина доріжок 4596м.п.,площа 8400кв.м.
- Загальна площа скверу – 0,86га.