Реабілітаційні центри
Реабілітаційний центр для післяінфарктних та післяінсультних хворих «Клініка професора Ягенського»
З 2012 року проектна організація «Творча архітектурна майстерня «Балан та Стельмащук» проводила роботу над рядом замовлень медично-реабілітаційного напряму. Першим об’єктом такого плану став проект реконструкції нежитлових приміщень під кардіологічний медичний центр. Ініціатор проекту – професор А. Ягенський хотів на базі бувшого компартійного будинку відпочинку, що розміщений на березі річки Стир в районі вулиці Дубенської створити центр реабілітації післяінфарктних та післяінсультних хворих.
В процесі проектування гостро встало питання відсутності в Україні спеціалістів-проектантів реабілітаційних центрів. Ми не змогли знайти в Західній Україні організацію, здатну розробити технологічні схеми лікування, застосувавши сучасне медичне обладнання, запропонувати медичні протоколи використання цього обладнання для реабілітації людей після травм, інсультів та інфарктів.
Під час проектної роботи нами було встановлено контакт з Польською фірмою Eres Medical. Ця багатогалузева компанія більше 25 років займається проектуванням, встановленням, пусконалагоджувальними роботами, технічним обслуговуванням та ремонтом реабілітаційного медичного обладнання. Компанія також здійснює підготовку спеціалістів, що можуть працювати на зазначеному обладнані. Регіон обслуговування – комплекс медичних установ курорту Наленчув (Nałęczów) Люблінського воєводства (70 км від Українсько-Польського кордону).
Разом з спеціалістами Eres Medical нами була розроблена стратегічна схема реабілітаційного центру, підібране обладнання, запропоновані протоколи його використання.
Нажаль грант Європейського союзу, на який сподівалася влада Волині, отриманий не був. Проект залишився «на папері». В даний час нами розроблений проект реконструкції цього об’єкту під лабораторний комплекс Луцького Базового Медичного коледжу. Проект планується до реалізації у 2016 році.
Рожищенський реабілітаційний центр
На замовлення та з ініціативи головного лікаря Центральної Рожищенської районної лікарні, архітекторами Творчої архітектурної майстерні «Балан та Стельмащук» спільно з спеціалістами Eres Medical була розроблена проектна пропозиція реконструкції корпусу Рожищенської районної лікарні під центр реабілітації воїнів АТО.
На території Рожищенської центральної районної лікарні не використовується за призначенням інфекційний корпус. При цьому споруда знаходиться в хорошому стані, опалюється, забезпечена водопостачанням та каналізацією, влаштований новий шатровий дах. Існуюча планувальна структура комплексу потребувала незначних змін – будівельні роботи мінімалізовані.
Основні види робіт в реконструйованому корпусі:
- Влаштування місцевої системи водопостачання для підключення обладнання;
- влаштування внутрішньої системи електропостачання для підключення обладнання;
- влаштування теплих підлог;
- ремонтні та оздоблювальні роботи.
В центрі, після його відкриття, одночасно могли приймати оздоровчі та реабілітаційні процедури 16 пацієнтів.
І хоча з архітектурної точки зору центр не є значимою спорудою, його функціональні можливості, обладнання, медичні протоколи його застосування були б дуже корисними для жителів району, учасників АТО, ВВ та інвалідів. На сьогоднішній день частину цих послуг можна отримувати лише у Луцькому госпіталі інвалідів війни та Волинській обласній лікарні.
Проект був представлений керівництву області. На даний час фінансування будівництва комплексу не розглядається.
Реабілітаційний центр для воїнів АТО на базі Луцького Госпіталя інвалідів війни – фінальна версія проекту 2018 рік
Маючи певний досвід в проектуванні реабілітаційних закладів, та знаючи ситуацію з реабілітаційним обладнанням у Луцькому госпіталі інвалідів війни, ми з власної ініціативи на волонтерських засадах, за підтримки спеціалістів Eres Medical розробили концепцію окремого Корпусу для реабілітації воїнів Антитерористичної операції. Концепція орієнтована на будівництво у місті Луцьку, проте може бути застосована для підсилення існуючих медико-реабілітаційних центрів в будь-якому регіоні України.
В склад комплексу входять басейн з спеціальним реабілітаційним обладнанням, три спеціалізовані спортивні зали, відділення гідротерапії, масажні кабінети, зона для роботи психологів з приміщенням для психологічного розвантаження. Медичні протоколи використання найсучаснішого обладнання, поєднання апаратних методів, лікувальної фізкультури та басейн з сучасним обладнанням, в тому числі орієнтований на осіб, що пересуваються на візках дають можливість успішно поновлювати функції організму та мінімізувати наслідки поранень.
Архітектурне рішення об’єкту найпростіше – моноблок. В центральній частині споруди розміщений внутрішній дворик-патіо з прозорим дахом, що виконує функцію зони відпочинку з кафетерієм, зимовим садом та сухими фонтанами. Просторий світлий хол, що переходить у внутрішній двір, коридори з скляними стінами, що розкриваються на зимовий сад створюють необхідну психологічну атмосферу спокою, відпочинку, урочистості, що дуже важливо для категорії пацієнтів для яких запроектований реабілітаційний центр. Планування комплексу функціональне, з виділенням зон-басейну та гідротерапії з роздягальням, блоку психологічної реабілітації, блоку фізіотерапевтичних процедур. Одночасно центр може обслуговувати до 40 пацієнтів.
При цьому архітектори застосували для будівництва конструкцію збірних панелей «сендвіч», що виготовляються на Червоноградському, Тернопільському, Київському та Харківському заводах. Монтаж будівельної частини комплексу з застосуванням таких збірних конструкцій можливий у термін 3-4 місяці, що значно зменшує час будівництва та вводу об’єкту в експлуатацію. Вартість реалізації об’єкту в цінах 2015 року складає порядку 20 млн. гривень.
Концепція Луцького реабілітаційного центру передана в обласне Управління охорони здоров’я та Луцький госпіталь інвалідів війни для прийняття рішення «по суті».